II Szczyt Grup Operacyjnych EPI który odbył się w dniach 29-30 grudnia 2022r. w Warszawie i skupił ponad 100 przedstawicieli polskich Grup Operacyjnych EPI. W dwudniowym forum uczestniczyli rolnicy, doradcy, naukowcy i przedsiębiorcy, którzy mogli wymienić się doświadczeniami w realizacji projektów, dotyczących opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w produkcji rolniczej, przetwórstwie czy dystrybucji produktów rolno-spożywczych. Wśród uczestników obecna była także grupa operacyjna „GENDROB”, reprezentowana przez lidera operacji Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

W ramach operacji „Doskonalenie polskiej populacji kur nieśnych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych i biotechnologicznych” konsorcjum pracuje nad opracowaniem nowych, innowacyjnych technologii i wypracowaniem odpowiednich narzędzi umożliwiających dokonanie przeskoku jakościowego na wyższy poziom hodowli drobiu. Podstawowym celem operacji jest udoskonalenie genetyczne populacji polskich kur nieśnych, tak aby polscy hodowcy mogli pozostać konkurencyjni na rynku krajowym i zagranicznym.

Szczyt grup operacyjnych umożliwił upowszechnienie informacji o realizowanych przez grupy operacyjne operacjach oraz dał możliwość zapoznania się z celami i rezultatami prac realizowanym przez grupy w ramach działania Współpraca M16.

Istotnym elementem Szczytu była debata, której tematem przewodnim był sukces działania współpraca, w tym w szczególności osiągnięcia Grup Operacyjnych oraz plany na przyszłość. Debatę moderował Pan Aleksander Bomberski, a wzięli w niej udział Pan Bogdan  Kępka (Centrum Oceny Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz ORGMASZ), prof. Dariusz Pańka  (Politechnika Bydgoska) oraz Krzysztof Solarz (Inkubator Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra).
W trakcie dyskusji podkreślano, że współpraca wielopodmiotowa, choć niełatwa z przyczyn socjologicznych, jest najbardziej efektywną metodą rozwiązywania problemów sektora rolno-spożywczego poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Wymaga ona wzajemnego zaufania i jasnego określenia celów, ale jej efekty są wymierne i szybko widoczne. Uzyskanie finansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania Współpraca jest ważnym elementem wspomagającym, a debatujący podkreślali również dostosowywanie jej kryteriów pomocy do uwag zgłaszanych podczas takich wydarzeń, w szczególności w zakresie udziału jednostek naukowych.

Podczas wydarzenia odbyła się również sesja networkingowa oraz indywidualne spotkania, wspierające sieciowanie uczestników. Uczestnicy w tym czasie mieli możliwość wymienić się doświadczeniami i wiedzą z wybranymi osobami podczas wspólnych, bezpośrednich rozmów, oraz możliwości nawiązania kontaktów do kolejnych projektów zgodnie ze swoimi potrzebami i kompetencjami.

W drugim dniu konferencji przedstawicielka MRiRW Pani Beata Rodak z Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej, przedstawiła Działanie „Współpraca” w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz przyszłość Grup Operacyjnych, z uwzględnieniem grup badawczo-rozwojowych oraz zajmujących się krótkimi łańcuchami żywnościowymi.

Kolejnym prelegentem był Pan Łukasz Galek z Departamentu Działań Delegowanych Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który omówił stan realizacji Działania „Współpraca” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z uwzględnieniem VI naboru wniosków. Po prezentacji ARiMR odbyła się dyskusja, w której udział wzięła Pani Ewa Kluś – Zastępca Dyrektora w/w Departamentu.

W kolejnym wystąpieniu Pani dr Bożeny Podlaskiej z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE uczestnicy mogli się dowiedzieć o możliwościach realizacji projektów oraz nawiązywania kontaktów jakie dają programy badawcze Unii Europejskiej. Prelegentka podczas swojego przemówienia omówiła strategię „Od pola do stołu” oraz rolę polskich grup operacyjnych w europejskim ekosystemie innowacji w rolnictwie.

Po przerwie Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Pan Krzysztof Janiak przedstawił działania Europejskiej Sieci Wspólnej Polityki Rolnej EIP-AGRI w zakresie Grup Operacyjnych EPI.

A na zakończenie pierwszego dnia konferencji Pani Iwona Ryć z CDR O/Warszawa zaprezentowała działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, przede wszystkim te, które wspierają transfer wiedzy i innowacji pomiędzy jej partnerami.

W trakcie konferencji dla Grup Operacyjnych EPI została przygotowana powierzchnia wystawiennicza, dzięki której Grupy miały możliwość faktycznej prezentacji projektów i szerokiego upowszechniania ich działań oraz rezultatów.

II Szczyt Polskich Grup Operacyjnych udowodnił, że wielopodmiotowa współpraca partnerów reprezentujących różne środowiska, w tym rolników, naukowców, przedsiębiorców, doradców czy organizacje pozarządowe wpisała się doskonale w polskie warunki i bardzo dobrze odpowiada na potrzeby i problemy polskiego sektora rolno-spożywczego. Zaprezentowane Grupy Operacyjne pokazały, że możliwe jest ustalenie jednego, wspólnego celu, efektywnego zarządzania działaniami projektu i skupienie się wszystkich członków Grupy na osiągnięciu założonych rezultatów.

Na podstawie materiałów SIR CDR przygotował P. Lecyk CDR /O/Poznań

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *